TÜBİTAK Lisans Bursu

Bu bölümde verilen bilgiler, burs veren kurumların kamuoyuna yaptığı açıklamalardan derlenmiştir. Bu bilgiler doğrultusunda doğacak sorumluluk bu kurumları bağlamaktadır.


 

TÜBİTAK tarafından YGS ve LYS'de aldıkları puanlar ile belli sıralamalar içinde yer alarak, belirlenen bölümlere yerleşenlerin yanı sıra belli sıralamalar içinde yer alarak, belirlenen bölümlere yerleşen ve ÇAP yapan öğrencilere Lisans Bursu verilmektedir.

Facebook Twitter Google+ Share

TÜBİTAK Lisans Bursu 

Andorid uygulamamız indir

Öğrenciler Yurt İçi Lisans Burs Programından sadece bir kez yararlanabilirler. Program kapsamında daha önce desteklenen öğrenciler başvuramazlar.

Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sonucuna göre bursiyer olabilme koşulları:
1. T.C. vatandaşı olmak,
2. LYS sonucunda, bölümünün gerektirdiği MF yerleştirme puan türü esas olmak üzere yapılan sıralamada ilk 25.000 kişi arasında yer almak,
3. Aynı yıl, matematik, fizik, kimya ve biyoloji bölümlerden birine ÖSYM tarafında LYS sonucuna göre yapılan ilk yerleştirmede yerleştirilmek suretiyle kayıt yaptırmak
4. Daha önce bir lisans eğitimini bitirmemiş olmak.

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS)’nda YGS-1 sonucuna göre bursiyer olabilme koşulları:
1. T.C. vatandaşı olmak,
2. YGS sonucunda YGS-1 puan türü esas olmak üzere yapılan sıralamada ilk 10.000 kişi arasında yer almak,
3. Aynı Yıl, felsefe, tarih, coğrafya, sosyoloji, antropoloji, arkeoloji, sanat tarihi, arkeoloji ve sanat tarihi, ilahiyat, Türk dili ve edebiyatı bölümlerinden birine ÖSYM tarafından yapılan ilk yerleştirme sonucunda yerleştirilmek suretiyle kayıt yaptırmak.
4. Daha önce bir lisans eğitimini bitirmemiş olmak.

Çift Anadal Programına (ÇAP) Kayıt Yaptıranlar için Bursiyer Olabilme Koşulları:
1. T. C. vatandaşı olmak,
2. YGS sonucunda YGS-1 puan türü esas olmak üzere yapılan sıralamada ilk 10.000 kişi arasında yer alarak felsefe, tarih, coğrafya, sosyoloji, antropoloji, arkeoloji, sanat tarihi, arkeoloji ve sanat tarihi, ilahiyat, Türk dili ve edebiyatı bölümleri haricinde bölümlerin örgün öğretim programına kayıtlı olup felsefe, tarih, coğrafya, sosyoloji, antropoloji, arkeoloji, sanat tarihi, arkeoloji ve sanat tarihi, ilahiyat, Türk dili ve edebiyatı bölümlerinden herhangi birinde ÇAP’a kayıt yaptırmak
3. Daha önce bir lisans eğitimini bitirmemiş olmak.

Öğrenime daha önceki yıllarda başlayan ve aynı şartları sağlayan lisans öğrencileri de programa başvurabilir.
Temel Fen ve Sosyal Bilimler Bursu kapsamda burs verilecek öğrenci sayısı her yıl TÜBİTAK Başkanlığı tarafından belirlenir.

Bursiyerliğin başladığı tarihten itibaren üniversite lisans öğreniminin normal süresinin sonuna kadardır. (Normal öğrenim süresi ilgili üniversite tarafından belirlenen ve ÖSYM kılavuzunda yer alan öğrenim süreleridir). Lisan hazırlık sınıfında da burs ödenir. ÇAP nedeniyle desteklenen öğrencilere verilen bursun süresi, anadal programının normal bitirme süresinden 1 (bir) yıl sonrasına kadardır.

 

Ücretsiz KALBEN konserine katılmak için TIKLAYINIZ

 

DİĞER BURS HABERLERİNİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ