Cannes Film Festivali Altın Palmiye Ödüllü Son 7 Film

Fransa’nın bir şehri olan Cannes’da her yıl genellikle Mayıs ayında düzenlenen Cannes Film Festivali Avrupa’nın en önemli 3 film festivalinden biri olarak görülüyor. Bu festivalde en iyi filme büyük ödül olan Altın Palmiye ödülü veriliyor. Bu ödülü alan filmlerden 2011 itibari ile olanları sizler için derledik;

1. Hayat Ağacı (The Tree Of Life)- 2011

ABD yapımı filmin yönetmen koltuğunda Terrence Malick yer alıyor. Filmde babasına pek sempati beslemeyen bir çocuk üzerinden bir ailenin yaşantısı ele alınıyor. Birbirinden neredeyse tezat  şeyler  öğütleyen anne ve babanın gölgesinde yetişen bir çocuğun yaşadığı çelişki imgesel bir dil ile anlatılmış.

2. Aşk (Amour)- 2012

Yönetmen koltuğunda usta yönetmen Michael Haneke’yi görüyoruz. Filmde hayatlarının sonbaharında yaşlı bir çiftin hikayesinin birinin felç geçirmesi ile başkalaşması çarpıcı bir dille anlatılmış.

 3. Mavi en Sıcak Renktir (La vie d'Adèle - Chapitres 1 et 2)-2013

Abdellatif Kechiche yönetmenliğindeki film, Emma'yı tanıyana kadar cinsel kimliğini bulamayan Adele'in öyküsü anlatıyor.

4.Kış Uykusu-2014

Nuri Bilge Ceylan yönetmenliğindeki film ile Yılmaz Güneyden sonra ilk defa Türkiye’den bir yönetmen Altın Palmiye ödülünü kazandı. Filmde; bir kasabada sıkışıp kalan entelektüel bir adamın, kendisi ile fikirleri ile çelişen davranışları ve bir çıkmaza giren evliliği etkileyici diyaloglarla ele alınıyor.

5. Dheepan-2015

Fransa yapımı filmin yönetmen koltuğunda Jacques Audiard oturuyor. Film, Fransa'ya iltica etmeye karar veren savaşçı Dheepan’ın aynı mülteci kampında kalan tanımadığı bir kadın ve kız çocuğu ile bir araya gelmesini ve bir aile olmalarını anlatıyor.

6. Ben Daniel Blake (I, Daniel Blake)-2016

Ken Loach'un yönettiği film, geçirdiği rahatsızlığın ardından işine ara vermek zorunda kalan yetişkin bir adamın hikayesini anlatıyor. Başka bir gelir kaynağı bulunmadığından işsizlik maaşına başvurması ve karşı karşıya kaldığı karmaşık bürokrasi filmin temel konusunu oluşturuyor.

7. Kare (The Square)-2017

İsveçli yönetmen Ruben Östlund’un kapsamlı bir özgürlük anlayışını merkezine alarak konuşma özgürlüğü, sanatsal özgürlükler, sosyal sansür, özgünlük gibi konuları kendi coğrafyasının toplumsal yaklaşımlarını dikkate alarak değerlendirmeye aldığı çok farklı bir film.

Gençlere kaçırılmayacak fırsat

 

Sosyal Medyada Paylaş

Facebook Twitter Whatsapp Share