MEB'den 67 Ülkede 1.500 Öğrenciye Lisansüstü Burs Fırsatı

Milli Eğitim Bakanlığı, bu yıl resmi burslu statüde yüksek lisans ve doktora öğrenimi için 67 ülkeye 511 alanda, 1. 500 öğrenci gönderecek. Öğrenciler, yurtdışında yüksek lisans veya doktora öğrenimlerini başarıyla tamamladıktan sonra üniversitelerde öğretim üyesi, bakanlıkta uzman ve diğer kamu kurumlarında ilan edilen kadrolara atanacak.

MEB yetkililerinden alınan bilgiye göre, MEB, Yurt Dışına Lisansüstü Öğrenim Görmek Üzere Gönderilecek Adayları Seçme ve Yerleştirme (YLSY) sınavıyla üniversiteler ile farklı kamu kurum ve kuruluşlarının ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücünü yetiştirmek için resmi burslu statüde yüksek lisans ve doktora öğrenimi görmek üzere yurtdışına bu yıl 1.500 öğrenci gönderecek.  YLSY NEDİR? makalesi için TIKLAYINIZ 

Öğrenciler, yurtdışında yüksek lisans veya doktora öğrenimlerini başarıyla tamamladıktan sonra üniversitelerde öğretim üyesi, bakanlıkta uzman ve diğer kamu kurumlarında ilan edilen kadrolara atanacak.

Bakanlık bu yıl gidilecek ülke sayısını da artırdı. Şu anda 23 farklı ülkede 2 bin 695 öğrenci Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde  YLYS statüsünde  burslu olarak yüksek lisans ve doktora öğrenimini sürdürüyor. Geçmiş  yıllarda öğrenci gönderilen ABD, Avustralya, Batı Avrupa ülkeleri, Ortadoğu ülkeleri, Kanada, Japonya ve Güney Kore'ye gibi ülkelere ek olarak 2015 YLSY kapsamında Arjantin, Azerbaycan, Bosna Hersek, Brezilya, Bulgaristan, Cezayir, Çek Cumhuriyeti, Çin, Danimarka, Endonezya, Etiyopya, Fas, Filipinler, Güney Afrika Cumhuriyeti, Hindistan, İran, İspanya, İsrail, İsveç, İzlanda, Kolombiya, Macaristan, Malezya, Meksika, Norveç, Polonya, Portekiz, Singapur, Tunus, Yeni Zelanda ve Yunanistan'ın da aralarında bulunduğu 67 ülkeye öğrenci gönderilmesi planlanıyor.

2015 yılı başvuru tarihi ve koşulları, ilgili bölüm ve lisansüstü alanlar  ve kontenjanlar açıklandığında sitemizden duyurulucaktır.

Kaynak : Anadolu Ajansı.

YLSY NEDİR? makalesi için TIKLAYINIZ 

YLSY’ye  Kimler  Başvurabilir? makalesi için TIKLAYINIZ 

 

Sosyal Medyada Paylaş

Facebook Twitter Whatsapp Share