Mevlana Değişim Programı Nedir?

Mevlana Değişim Programı Nedir?

 

Mevlana Değişim Programı Nedir? Mevlana Değişim Programına hangi öğrenciler katılabilir? Mevlana Değişim Programına katılım şartları nelerdir? Hangi üniversitelere gidebilirim?

 
 

Mevlana Değişim Programı Nedir?Andorid uygulamamız indir

Mevlana Değişim Programı, yurtiçinde eğitim veren yükseköğretim kurumları ile yurtdışında eğitim veren yükseköğretim kurumları arasında öğrenci ve öğretim elemanı değişimini mümkün kılan ve bütün dünyadaki yükseköğretim kurumlarını kapsayan bir programdır.

Programdan Ne Kadar Süreliğine Faydalanılabilir?

Değişim programına katılmak isteyen öğrenciler en az bir en fazla iki yarıyıl eğitim için; öğretim elemanları ise en az 1 hafta en fazla 3 ay süreyle programdan faydalanabilirler.

Mevlana Değişim Programına Katılan Bir Öğrencinin Diğer Değişim Programlarından Faydalanması Mümkün Müdür?

Mevlana Değişim Programına katılan bir öğrencinin bu programa katılmadan önce ya da katıldıktan sonra diğer değişim programlarından faydalanmasının önünde herhangi bir engel yoktur.

Mevlana Değişim Programı’na Kimler Katılabilir?

Türkiye’deki bütün yükseköğretim kurumlarında (Mevlana Değişim Programı Protokolü imzalamış olan yükseköğretim kurumlarında) örgün eğitim programlarına kayıtlı ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri katılabilir.

Burs haberlerini kaçırmamak için bizi TWITTER'da TAKİP EDİN

Mevlana Değişim Programı Katılım Koşulları nelerdir?

  • Ön lisans ve lisans öğrencilerinin genel akademik not ortalamasının dört üzerinden en az iki buçuk olması,
  • Yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin genel akademik not ortalamasının dört üzerinden en az üç olması.
  • - %50 dil puanı + %50 Not Ortalaması
  • - Hazırlık ve birinci sınıfında okuyan öğrenciler esas eğitime başladıkları ilk yarıyıl için bu programdan faydalanamazlar.

Mevlana Değişim Programı’na başvuru nasıl yapılır?

Öğrenciler, Türkiye’de kayıtlı olduğu yükseköğretim kurumunun Mevlana Değişim Programı kurum koordinasyon ofisine mevlana.yok.gov.tr internet adresinden ulaşabileceği gerekli formları eksiksiz bir şekilde doldurarak başvurusunu gerçekleştirebilir.

Mevlana Değişim Programı kapsamında öğrenci gittiği kuruma eğitim öğretim ücreti öder mi?

Öğrenciler örgün yükseköğretim kurumlarına ödemekle yükümlü oldukları katkı paylarını ya da öğrenim ücretlerini ödemeye devam ederler. Değişim programı çerçevesinde gideceği yükseköğretim kurumuna ayrıca bir eğitim öğretim ücreti ödemezler.

Programa katılan öğrenci dönem kaybına uğrar mı?

Öğrencinin yurt dışındaki yükseköğretim kurumunda aldığı derslerin, Öğrenim Protokolü’nde hangi derslere denk sayılacağı belirlenmiş olduğundan öğrenci ülkesine döndüğünde herhangi bir dönem kaybı yaşamaz.

Programa Katılan Öğrencilerin aldıkları diğer burslar ve krediler devam eder mi?

Mevlana Değişim Programı’na katılan öğrencilerin, öğrenim gördükleri süre içerisinde aldıkları diğer burslar ve krediler devam eder.

Programa Katılan Öğrencilere Burs Verilir mi?

Programa katılan öğrencilere, yurt dışında gittikleri yükseköğretim kurumundaki eğitim- öğretim süresi boyunca karşılıksız burs imkânı sağlanır.

Lisans öğrenimi gören öğrencilere ödenmekte olan aylık burs tutarının üç katına kadar, YÖK Yürütme Kurulu tarafından belirlenen oranlarda, burs ödenebilir.

Programla İlgili Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

  • Öğrencisi olduğun ya da görev yaptığın yükseköğretim kurumunun Mevlana Değişim Programı kurum koordinasyon ofislerinden,
  • mevlana.yok.gov.tr internet adresinden,
  • Ya da Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı, Akademik Değişim Programları Birimi’nden programla ilgili bilgi, belge ya da gerekli dokümanlara ulaşabilirsiniz.

AIRBNB ile Turistleri Misafir Edin Para Kazanın

Farabi Değişim Programı Nedir? başlıklı yazıyı okumak için TIKLAYINIZ

 

Bunlar da ilginizi çekebilir....

Sosyal Medyada Paylaş

Facebook Twitter Whatsapp Share