Sınav Stresinden Kurtulmanın Yolları

 

Derslere ne kadar çalışırsanız çalışın ya da ne kadar planlı da çalışsanız sınav zamanı işler istediğiniz gibi gitmiyor. Sınav öncesi veya sınav anında heyecan ve tedirginlik yaşayarak başarısızlığa sebep olunmaktadır.

Sizi sınav anında bu kadar etkileyen sorun nedir? Cevabı: Sınav Stresi ya da diğer bir tabir ile Sınav Kaygısıdır.

Sizler için Sınav Stresinden Kurtulmanın Yolları derledik.

 

Sınav Stresinden Kurtulmanın Yolları

Pozitif Düşünün:

Olumsuz ve negatif düşünceler sınav stresinizi arttırır. “Bu sınavdan başarısız olursam” gibi olumsuz düşünceleri kafanızdan silin. Pozitif düşünerek ben bu sınavdan başarılı olacağım diyerek kendinize güvenin.

Nefes Egzersizleri Yapın:

Sınava başlamadan önce nefes egzersizi yapın. Oturduğunuz yerde arkanıza yaslanarak burundan derin nefes alarak ağızdan vermelisiniz. Burada amaç diyaframınızı kullanarak ciğerlerimizi tamamen kullanmaktır. Diyaframınızı kullanarak nefes alırsanız, stres sırasında vücudunuz da beden hormonlarınız tarafından salgılanan kimyasal maddeleri yok ederek stressiz bir sınav için zemin hazırlamış olursunuz.

8 Adımda Etkili Ders Çalışma Yöntemleri başlıklı yazıyı okumak için TIKLAYINIZ

Uyku Düzeninizi Ayarlayın:

Sınavdan önce ders çalışacağım diye uykudan kısmak çok büyük bir hata olur. Uykusuzluk zihin fonksiyonlarınızı yavaşlatıp düşük bir enerjiye sahip olmanızı sağlayacağından sınavdan önce alacağınız düzenli bir uyku ile daha dinç ve daha başarılı olacaksınız.

Kendinize Olan Güveninizi Yüksek Tutun:

Başarıya ulaşmanız için öncelikle kendinize güvenmeniz gerekmektedir. Sınavda başarılı olacağınıza inanmalı ve kendinize güvenmelisiniz. Eğer kendinize güvenmezseniz sınav stresini yaşamak bir tarafa başarısızlığı kabul etmiş sayılırsınız.

Psikolojik Destek Alın:

Eğer yaşadığınız sınav stresleri size hem fiziksel hem de duygusal anlamda etki yaratıyor ve yaptığınız stres egzersizleri işe yaramıyorsa profesyonel anlamda psikolojik destek almanızda yarar vardır.

İNTERNETTEN ANKET DOLDURUP KAZANMAK İÇİN TIKLAYINIZ

10 Adımda Etkili Not Tutma Yöntemleri başlıklı yazıyı okumak için TIKLAYINIZ

 

Bunlar da ilginizi çekebilir....

Sosyal Medyada Paylaş

Facebook Twitter Whatsapp Share