Yerleştirme Puanıyla Yatay Geçiş

Üniversitemde bölüm değiştirmek istiyorum. Kaçıncı sınıftayken yapabilirim? .İstediğim bölüme geçiş yapabilir miyim? Geçiş hangi puana göre gerçekleşecek? Üniversitemde bölüm değiştirmek istiyorum. Kaçıncı sınıftayken yapabilirim? .İstediğim bölüme geçiş yapabilir miyim? Geçiş hangi puana göre gerçekleşecek?

Üniversitemde bölüm değiştirmek istiyorum. Kaçıncı sınıftayken yapabilirim?

Şu anda bulunduğunuz bölümün ikinci yarıyılından başlayarak beşinci yarıyıla kadar (beşinci yarıyıl dahil) üniversiteniz içinde bölüm değiştirebilirsiniz.
 
İstediğim bölüme geçiş yapabilir miyim?
Hangi dönemlerde ve hangi diploma programları için kurum içi yatay geçiş kontenjanı belirleneceği üniversitenin yönetim kurullarınca belirlenir. Kendi üniversitenizden araştırmanız gerekir.
 
Geçiş hangi puana göre gerçekleşecek?
Geçiş okula yerleştirildiğiniz seneki puanınızla gerçekleşir. Geçilecek bölüm, şu andaki bölümünüzün  taban puanı ile öğrenci almaktaysa, taban puanları ve varsa ek şartları son başvuru tarihinden 15 gün önceden internet sitesinden ilan eder. (Ek şartlara örnek, disiplin cezası almamış olmak ya da not ortalaması)
Eğer taban puanlar farklı ise o türden taban puanına sahip olmalısınız ve puanınız geçilecek bölümün ülkedeki en düşük taban puanından fazla olmalıdır.
 
Özel üniversitede burslu okuyorum. Bu düzenleme ile bölüm değiştirirsem, bursum kesilir mi?
Yönetmeliğe göre bursunuzdan feragat etmiş sayılırsınız. Ancak üniversiteniz ile görüşmenizde fayda var.
 
Yetenek sınavı ile öğrenci alan bölüme geçiş yapacağım. Yetenek sınavına girmeli miyim?
Evet.
 
Şu andaki bölümümün ikinci öğretimine geçiş yapmak istiyorum.  Yapabilir miyim? İkinci öğretim harcı öder miyim?
Kontenjan sınırlaması olmaksızın yatay geçiş yapılabilir. Ancak, ikinci öğretim diploma programına geçiş yapan öğrenciler ikinci öğretim ücreti öderler.
 

İkinci öğretimde okuyorum. Birinci öğretime geçiş yapabilir miyim?

Hayır. İkinci öğretimden ancak ikinci öğretime geçiş yapılabilir. Ancak ikinci öğretim diploma programlarından başarı bakımından bulunduğu sınıfın ilk yüzde onuna girerek bir üst sınıfa geçen öğrenciler birinci öğretim diploma programlarına kontenjan dahilinde yatay geçiş yapabilirler.
 
NOT ORTALAMASI İLE YATAY GEÇİŞ NASIL YAPILIR makalesini okumak için tıklayınız...
 
 

Sosyal Medyada Paylaş

Facebook Twitter Whatsapp Share