Yüksek Lisans Nedir? -1

Yüksek Lisans nedir? Kimler Yüksek Lisans yapabilir? Lisans mezuniyetimden başka alanda yüksek lisans yapabilir miyim? Tezli ve Tezsiz Yüksek Lisans arasında ne fark vardır? Yüksek Lisans başvuru şartları nelerdir?

Facebook Twitter Google+ Share

Yüksek Lisans nedir?

Lisans eğitimini tamamlamış öğrencinin, kabul edildiği alanda uzmanlaşmasını amaçlayan akademik eğitimdir. Master olarak da adlandırılır. Tezli ve tezsiz olmak üzere iki çeşidi vardır.

Kimler Yüksek Lisans yapabilir?

Programı açan üniversite/enstitülerin aradığı şartları taşıyan ve lisans eğitimini tamamlayan kişiler yüksek lisans yapabilir.

Lisans mezuniyetimden başka alanda yüksek lisans yapabilir miyim?

Lisansı mezuniyetinizden başka alanda yüksek lisans yapabilmeniz için tek engel programı açan üniversite/enstitülerin aradığı şartlardır. Bu durum tamamen alımı yapacak üniversite/enstitünün tercihine bağlıdır. Kimilerinde herhangi bir bölümden mezun olmak yeterliyken, kimilerinde sadece o alanda lisans mezuniyeti olanların başvuruları aranmaktadır. Alanda teknik bilgi gereği arttıkça, aranan lisans eğitimi kriteri daralmaktadır.

Tezli ve Tezsiz Yüksek Lisans arasında ne fark vardır?

Tezli Yüksek Lisans  programlarında amaç genellikle öğrenciyi akademik kariyer yolunda ilerletecek  teknik bilgileri vermek, öğrencide araştırma becerilerini arttırmak, bir bakıma, onu doktora sürecine hazırlamaktır. Öğrencinin, ders aşamasının ardından danışmanının gözetiminde tez olarak adlandırılan, alanıyla ilgili bir konuda ciddi bir akademik çalışma yapması gereklidir. Tezsiz yüksek lisans programlarının amacı ise   öğrenciye sözkonusu alanda günün pratik ihtiyaçlarına yönelik, iş yaşamında kullanabileceği bilgiler vermektir. Öğrenci tezsiz yüksek lisansının sonunda danışmanının gözetiminde, tez kadar olmasa da, akademik bir çalışma yapar. Tezsiz yüksek lisans dersleri genelde akşam dersleri şeklindedir. MBA programları da tezsiz yüksek lisans kategorisindedir.

Yüksek Lisans başvuru şartları nelerdir?

Tezli Yüksek Lisans için üniversite/enstitü ve alana göre değişmekle beraber ;

  • Başvurularda aranan lisans mezuniyetine sahip olmak,
  • ALES’ten üniversite/enstitünün belirlediği minimum puanı almak, ALES hakkında bilgi edinmek için TIKLAYINIZ
  • Lisans mezunu olmak (kimi alımlarda minimum not ortalamasına sahip olmak),
  • Yabanci Dil Yeterliliği (kimi alımlarda aranmamakla beraber çoğunlukla YDS ve eşdeğerliği olan bir dil sınavından minimum puan sahibi olmak), YDS hakkında bilgi edinmek için TIKLAYINIZ
  • Tavsiye Mektubu (kimi alımlarda talep edilir, ancak talep edilmese ve kağıda dökülmese bile gayriresmi olarak alım süreçlerinde genelde etkili olur).

Tezsiz Yüksek Lisans için üniversite/enstitü ve alana göre değişmekle beraber ;

  • Başvurularda aranan lisans mezuniyetine sahip olmak,
  • Lisans mezunu olmak (kimi alımlarda minimum not ortalamasına sahip olmak),
  • Yabanci Dil Yeterliliği (çoğunlukla aranmamakla beraber YDS ve eşdeğerliği olan bir dil sınavından minimum puan sahibi olmak),

 

Ek gelir arayan öğrencilere tavsiyemizdir... ANKET DOLDUR PARA KAZAN

 

BİLGİ ÜNİVERSİTESİ Burslu-Burssuz Yüksek Lisans Programları hakkında bilgi almak için bilgi formunuDOLDURUN