Fulbrıght Prof. Dr. Aziz Sancar Bursu

Bu bölümde verilen bilgiler, burs veren kurumların kamuoyuna yaptığı açıklamalardan derlenmiştir. Bu bilgiler doğrultusunda doğacak sorumluluk bu kurumları bağlamaktadır.


 

Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu, 2015 Nobel Kimya ödülü sahibi Prof. Dr. Aziz Sancar’ın onuruna özel olarak düzenlenmiş bir doktora burs programı sunmaktadır. Fulbright Öğrenci Programının bir parçası olan burs, 2020-2021 akademik yılına yönelik olup Prof. Dr. Aziz Sancar’ın akademik danışmanlığında doktora eğitimi almak isteyen kişilere verilecektir.

 

Fulbrıght Prof. Dr. Aziz Sancar BursuAndorid uygulamamız indir

Yapılan açıklamada, Fulbrıght Prof. Dr. Aziz Sancar Bursu süresi en fazla iki akademik yıldır ve North Carolina Üniversitesi’nin akademik takvimine ve programa bağlı olarak belirlenir. Doktora programının ikinci yılı için bursun devam etmesi, birinci yılın sonundaki akademik başarıya bağlıdır. Burs, doktora programının ilk iki yılını kapsadığından, geri kalan yıllar için bursiyerlerin gerekli maddi desteği kendilerinin (aile, üniversite, asistanlık, vb.) sağlaması gerekmektedir.

Burs Haberleri için ogrenciislerim.com 'u takip edin 

Bursa, aşağıda yer alan bölümlerin öğrencileri ve mezunları başvurabilmektedir:

 • Biyoloji (Hücre Biyolojisi, Mikrobiyoloji, Kanser Biyolojisi, vb.)
 • Moleküler Biyoloji ve Genetik
 • Kimya
 • Kimya Mühendisliği
 • Biyokimya
 • Biyofizik
 • Biyomedikal Mühendisliği

Tıp Fakültesi öğrencilerinin ya da mezunlarının lisans veya varsa yüksek lisans ortalamalarının 4.00 üzerinden 3.00 olması yeterlidir.

Burs Başvuru Şartları:

 • Prof. Dr. Aziz Sancar Doktora Bursu Dilekçesi (10 Nisan 2019 son başvuru tarihi öncesinde dilekçenizi trprog@fulbright.org.tr adresine e-posta yoluyla göndermeniz ve ıslak imzalı orijinal kopyasını Başvuru Paketi’ne eklemeniz gerekmektedir.)
 • Prof. Dr. Aziz Sancar Doktora Bursu’na özel Niyet Mektubu (Slate başvuru formuna yüklenen kompozisyonlara ek olarak yazılmalı ve formun “Study Plan” bölümündeki “Personal Statement” kısmına yüklenmelidir.)
 • TOEFL iBT skorunun en az 75, Akademik IELTS skorunun en az 6, Pearson Test of English (PTE) Akademik skorunun en az 60, ODTÜ İngilizce Yeterlilik Sınavı (İYS) skorunun en az 65 ya da Boğaziçi Üniversitesi İngilizce Yeterlilik Sınavı (BÜYES) skorunun en az C olması gerekmektedir. Ancak, North Carolina Üniversitesi’nin kabul kriterlerinin TOEFL iBT için en az 90 ve IELTS için en az 7 olduğu dikkate alınmalıdır.
 • PTE Akademik, ODTÜ İYS VE BÜYES sınavlarından geçerli bir sınav sonucuna sahip olmak sadece Fulbright Prof. Dr. Aziz Sancar Doktora Bursu’na başvuru için yeterlidir. Bursa aday gösterilmeniz halinde North Carolina Üniversitesi’nden kabul alabilmek için TOEFL ya da IELTS sınavlarından birine girmeniz ve gerekli puanı almanız gerekecektir. 
 • Başvuru aşamasında GRE sınav sonucu gerekli olmayıp bursiyer olarak seçilen kişilerin North Carolina Üniversitesi’ne başvuru yapmadan önce GRE sınavına girmesi gerekecektir.

Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kurum tarafından yapılan burs başvuru duyurusunda burs başvuruların online olarak gerçekleşeceği ve online burs başvurusunda  burs başvuru şartlarında belirtilen belgelerin sunulması ile başvuru kabul edilmektedir.

Online Burs Başvurusu İçin TIKLAYINIZ

TÜM BURS HABERLERİ İÇİN TIKLA

Burs Başvurusu için Son Tarih

10 Nisan 2019'dur. 

Burs başvuruları sona ermiştir.

AIRBNB ile Turistleri Misafir Edin Para Kazanın

 

Sosyal Medyada Paylaş

Facebook Twitter Whatsapp Share