TÜBİTAK 2. Dönem Lisans Bursu

Bu bölümde verilen bilgiler, burs veren kurumların kamuoyuna yaptığı açıklamalardan derlenmiştir. Bu bilgiler doğrultusunda doğacak sorumluluk bu kurumları bağlamaktadır.


 

Programın amacı; üniversitede örgün öğretim gören lisans öğrencilerini temel fen ve sosyal bilimler alanlarına yönlendirmek, yaratıcı ve araştırmacı yönlerini ortaya çıkarıp gelişmelerini sağlamak, bilimsel düşünme ve araştırıcılığa yatkınlıklarını geliştirerek geleceğin bilim insanları olarak yetişmelerini sağlamaktır.

TÜBİTAK 2. Dönem Lisans Bursu 

Andorid uygulamamız indir

Başvuru Koşulları Bursiyer olabilmek için a, b, c, ç veya d bentlerinden herhangi birindeki koşulların sağlanması gerekmektedir:

a) Alan Yeterlilik Testi (AYT) ve/veya Temel Yeterlilik Testi (TYT) Sonucuna Göre Bursiyer Olabilme Koşulları

1. T.C. vatandaşı olmak

2. ÖSYM Başkanlığınca yapılan Alan Yeterlilik Testi (AYT ) ve/veya Temel Yeterlilik Testi (TYT) sonucunda, Yönetim Kurulu tarafından belirlenen puan türünde ve sayıda öğrenci arasına girerek, Doğa Bilimleri, Sosyal Bilimler ve Beşeri Bilimler alanlarında Yönetim Kurulu tarafından belirlenmiş bölümlerden birine kayıt yaptırmak

3. Daha önce bir lisans eğitimini bitirmemiş olmak

4. Hazırlık sınıfı veya ara sınıftan başvuranlar için bu çağrı duyurusundaki

5.3. bölümünde “Bursların Devamı” şartlarını sağlıyor olmak

b) Uluslararası Bilim Olimpiyatlarında Derece Alanlar İçin Bursiyer Olabilme Koşulları

1. T.C. vatandaşı olmak

2. Uluslararası Bilim Olimpiyatlarında altın, gümüş veya bronz madalya alıp üniversitelerimizin bu olimpiyat alanlarıyla ilgili bölümlerinden/programlarından birine kayıt yaptırmak (Bu alanlarla ilgili bölümler/programlar ÖSYS Kılavuzu’nda yer almaktadır)

c) Uluslararası Proje Yarışmalarında Dereceye Girenler İçin Bursiyer Olabilme Koşulları

1. T.C. vatandaşı olmak

2. TÜBİTAK tarafından düzenlenen Ortaokul ve Lise Öğrencileri Araştırma Proje Yarışmaları sonucunda, TÜBİTAK tarafından gönderildiği Uluslararası Proje Yarışmalarında ülkemiz adına yarışmak ve birincilik, ikincilik ya da üçüncülük alarak üniversitelerimizin bu yarışma alanlarıyla ilgili bölümlerinden/programlarından birine kayıt yaptırmak (Bu alanlarla ilgili bölümler/programlar ÖSYS Kılavuzu’nda yer almaktadır)

ç) Ulusal Bilim Olimpiyatlarında Dereceye Girenler İçin Bursiyer Olabilme Koşulları: 

1. T.C. vatandaşı olmak

2. TÜBİTAK tarafından düzenlenen Ulusal Bilim Olimpiyatlarının İkinci Aşama Sınavı sonucunda madalya alarak gireceği ilk Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonucunda üniversitelerimizin bu yarışma alanlarıyla ilgili bölümlerinden/programlarından birini kazanarak kayıt yaptırmak (Bu alanlarla ilgili bölümler/programlar ÖSYS Kılavuzu’nda yer almaktadır)

d) Çift Anadal Programına Kayıt Yaptıranlar İçin Bursiyer Olabilme Koşulları

1. T.C. vatandaşı olmak

2. ÖSYM Başkanlığınca yapılan,  Alan Yeterlilik Testi (AYT) sonucunda: TÜBİTAK Yönetim Kurulu tarafından belirlenen bölümler dışında bir bölüme yerleşip kayıt yaptırmak şartıyla, belirlenmiş alanlarda çift anadal programlarına kayıt yaptırmak ve üniversite sınav sıralamasında ilk 25.000’e girmek (Bu alanlar her yıl program ilanında belirtilir) veya  Temel Yeterlilik Testi (TYT) sonucunda: TÜBİTAK Yönetim Kurulu tarafından belirlenen bölümler dışında bir bölüme yerleşip kayıt yaptırmak şartıyla, belirlenmiş alanlarda çift anadal programlarına kayıt yaptırmak ve üniversite sınav sıralamasında ilk 25.000’e girmek (Bu alanlar her yıl program ilanında belirtilir)

3. Daha önce bir lisans eğitimini bitirmemiş olmak 4. Hazırlık sınıfı veya ara sınıftan başvuranlar için, bu çağrı duyurusundaki 5.3. bölümünde “Bursların Devamı” şartlarını sağlıyor olmak

Son Başvuru Tarhi 16 Kasım 2018'dir.
 
Burs Başvuruları Sona Ermiştir.
 
AIRBNB ile Misafir Edin Para Kazanın
 
 

DİĞER BURS HABERLERİNİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

 

Sosyal Medyada Paylaş

Facebook Twitter Whatsapp Share